„Bunt w Sobiborze” – Więźniowie przechytrzyli katów

 bunt-w-sobiborze-opowiesc-o-przetrwaniu-w-polsce-okupowanej-przez-niemcow-b-iext10077404

Tytuł:Bunt w Sobiborze

Autor:Philip Białowitz, Joseph Białowitz

Wydawnictwo:Nasza Księgarnia

Rok wydania: 2008

II Wojna Światowa – Holocaust, ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej, obozy śmierci i niemy krzyk narodu Żydowskiego o godność.

W tamtych czasach szczytem człowieczeństwa było pozostanie człowiekiem.

Autor przenosi nas dzięki narracji w czasie teraźniejszym do przedwojennego miasteczka – Izbica, w którym mieszka, uczy się i beztrosko żyje, aż do czasu gdy w miasteczku pojawiają się niemieccy żołnierze. Na początku nic nie zwiastuje najgorszego.

Aż do roku 1942, kiedy zaczyna się walka o przetrwanie, ukrywanie się stało się czymś normalnym, ale strach nigdy nie będzie niczym normalnym.

Coraz wyraźniej było widać, że przetrwanie w dużej mierze nie zależało od nas. Sprawa życia i śmierci była kwestią szczęścia.

Zaczynają się masowe wywózki Żydów do miejsc z których już nikt nie wraca. Do obozów koncentracyjnych. 28 kwietnia 1943 roku młody niespełna 18-letni Philip Białowitz trafia do Sobiboru. Tam dzięki trzeźwości umysłu swojego brata unika śmierci i zaczyna pracę – przeszukuje rzeczy zamordowanych Żydów w poszukiwaniu kosztowności, pieniędzy i drogich, luksusowych ubrać.

Bardzo trudno było mi dostrzec granicę między dobrem a złem.

Ale nie poddają się – postanawiają walczyć o godną śmierć. Chcą uciec, dzięki pomocy skierowanych tam jeńców rosyjskich, którzy jako żołnierze są w stanie zaplanować taką akcję.

Przebywałem w Sobiborze już prawie miesiąc. Przyzwyczaiłem się do widoku ludzi bitych na śmierć, traktowanych jak zwierzęta.

Więźniowie często nie mogli znieść potworności, których byli świadkami każdego dnia. Część z nich popełniała samobójstwa. Stanowiło to formę oporu, gdyż sami decydowali o swoim życiu i śmierci.

Części z nich udaje się uciec, cześć ginie w starciu z żołnierzami pilnującymi brami, część ginie od min ustawionych wokół obozu.

Ale to nie koniec problemów Philipa – teraz musi się ukrywać, a dzięki zabranym kosztownościom udaje mu się przeżyć, aż do wyzwolenia Polski przez rosyjską armię.

Bohater najpierw osiedla się w Niemczech, a później w Stanach Zjednoczonych.

Nie sposób, nawet po wielu latach, zrozumieć potworności jakiego doświadczył naród Żydowski.

Magdalena

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>