Szewcy, co nie szyją butów?

48691-szewcy-stanislaw-ignacy-witkiewicz-1

Tytuł: „Szewcy”Autor: Stanisław Ignacy Witkiewicz
Data wydania: 1948

Witkacy i tytułowi „Szewcy” – lektura kontrowersyjna, wymagająca od czytelnika niesamowitego skupienia na tekście. Lektura trudna, momentami przytłaczająca, ale kto powiedział, że będzie łatwo?

Życie sztuką, a sztuka życiem

„Szewcy” to dramat podzielony na trzy akty, poprzedzone opisem bohaterów i scenerią. Akcja rozgrywa się w warsztacie szewskim , gdzie majster i  czeladnicy są „skazani” na bezsensowną pracę. Dlatego dopada ich myśl o przewrocie, po to aby zająć miejsce elit.

Wyzwolenie jest tylko przez pracę.

Zakład odwiedza prokurator, któremu mówią o planowanym przewrocie oraz księżna Irina. Szewcy zostają aresztowani, a cała akcja przenosi się do więzienia, do sali bezczynności. Szewcom zakazuje się pracy, co ma dla nich działanie destrukcyjne.

Z wibrionów powstaliśmy – w wibriony się obrócimy.

Księżna Irina zostaje zmuszona do wyrobu butów, a cały ten proces obserwują Szewcy .

Akt III przenosi naszych bohaterów ponownie do zakładu szewskiego. Powstaje nowa elita. Ale czy lepsza?

kankry jesteśmy wszyscy na ciele społeczności w jej przejściowej fazie od rozdrobnionej sproszkowanej wielości do prawdziwego społecznego continuum

Trzeba przyznać, że chyba nigdy nie czytałam takiego dramatu, tak specyficznego, z bardzo przemyślanym słownictwem. Mimo, że dramat nie jest obszerny, to trzeba mu poświęcić wiele czasu i uwagi. Nie jest to prosta książka, jest trudna, porusza wiele wątków m.in. wątek społeczny (hierarchia społeczna), krytyka kapitalizmu, bezczynność i nuda.

Nie instytucje tworzą człowieka, ale człowiek instytucje.

 

Kapitalizm to złośliwy nowotwór, który zaczął gnić, zjadać i gangrenowaci organizm

 

W ten pochmurny dzień …

bądźcie ZaCzytani i ZaKochani

Magdalena

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>